субота, 1 листопада 2014 р.

Узагальнюючий урок  з природознавства

                  у 2 класі, проведений                                                       
             вчителем КЗ Верхівцевський НВК  Верхньодніпровсього району                  
                             Дніпропетровської області    Ігнатенко М.А                                         .

Тема:   У світі тварин .

Тип:     узагальнюючий.

Мета:  узагальнити в ігровій формі знання учнів  з теми "Тварини", розвивати бажання пізнати навколишній світ ;формувати чуйне ставлення до «братів молодших»;організовувати інтелектуальну ,художню, практичну  діяльність через активізацію колективної творчості на уроці  ; прищеплювати любов до тваринного світу,  бажання берегти    і захищати природу.

Методи : проектування,мозковий штурм,робота в групі ,асоціативний кущ, інсценування, створення проблемної ситуації ,гра,СЛС.

Обладнання : ілюстрації тварин, карта-план уроку ,зоологічне лото ,проекти учнів, картки «Чемпіони тваринного світу», «Сторінки Червоної   книги України»,ребуси,костюми тварин,іграшки ,аудіо запис,відеозапис.

                                            Хід уроку

Організація початку уроку.

1.       Вправа «Посмішку обери»

           Усміхнусь я сонечку – здрастуй  золоте!
           Усміхнусь я квіточці – хай вона росте!

           Усміхнусь тваринам – зичу їм добра        
                  Друзям усміхнуся – зичу всім тепла!

2.        Повідомлення теми.

Сьогодні у нас узагальнюючий урок з природознавства «У світі тварин»,який буде проведено у формі гри - вікторини . Клас ділиться на дві групи «Білченята» та «Мавпенята» (іграшки-символи команд).

Нас чекають ігри ,загадки пісні,цікаві форми роботи,пригода у світі тварин,об’єднані однією темою «Тварини». Оберемо прийоми роботи

за картками і складемо план дій «Чого чекаємо від уроку?»

Основна частина.

1.Мотивація діяльності .  Слухання вірша.

 1) Хотів би я знати, про що розмовляє
 Берізка з берізкою рано в гайку,

   Про що невгамовна синичка співає,
Стрибаючи з гілки на гілку в садку?

2) Хотів би я знати, про що завжди  мріє
Лелека,забрівши в високу траву?

   Яка саме зірка у небі зоріє
 Для мене ,аж поки я в світі живу?

 3)Хотів би я знати ,що риба говорить,

Коли табуниться в прозорій воді ?
Хотів би я знати ,чи дихають гори.
Чи біль відчувають лани золоті?

4) Хотів би пізнати я все достеменно ,
 Бо так же життя я під сонцем люблю .

    Що всякі новини про світ незбагненний
Душею і серцем жадібно ловлю.
2.Бесіда

- Що ви запам’ятали, слухаючи вірш?

- Як це все назвати одним словом? (природа)

- Яка головна думка вірша?(люби і пізнавай природу)

- Яка буває природа?(жива і нежива)

 - Чим відрізняється жива і нежива природа?

- До живої відносимо..(1група),до неживої ..(2 група).



3.Створення проблемної ситуації

- До нас надійшов лист від царя звірів ,хто він?(лев)

     Ой ,який кошлатий звір ,поважний ,як король

     Він  нам із Африки у школу вислав бандероль.

                            «Лист від Сімби »

Любі діти! Прошу вас допомогти мені вийти із складної ситуації. У тваринному світі ,моєму прайді ,стався переполох через підступні дії Шрама та велику пожежу. Допоможіть, будь ласка, відновити устрій у тваринному світі ,щоб там панували правила і закони ,які були раніше.
                                                                                                                                              
3.       Створення асоціативного куща – схеми
Відповідь - лист ,яку необхідно  створити  під час уроку.


                               Природа                                                                                  
                                Жива                                                                  
                             Тварини                                                               
         Комахи          Птахи          Звірі                                                  
          Свійські                     Дикі                                                          
               Травоїдні          Всеїдні                                                           

4.Розгадування загадок:                 
1.Їх тіло вкрите пір’ям і більшість з них літають,          
      То хто ж оті тварини і як їх називають?(птахи)         

2.     Цих тваринок багато в природі і Земля для них – мати усіх .

Є і користь від них ,є і шкода .І що дивно,три пари в них ніг(комахи)

3.     А ці тварини шерстю вкриті, на них ми кажемо – ссавці,

      Бо ссуть ще молоко їх діти ,ви відгадали? Молодці!(звірі)  

5.Гра « Ланцюжок»

Учні кожної групи називають птахів,комах,звірів ланцюжком та отримують бали.

6.  Перевірка д/з. Захист проектів «Моя улюблена тварина».

     Обговорення по групах , діалог.

7.  Вправа «Мовна зарядка». Імітація звуків.

      Десь взялися дикі звірі і тихенько заревіли .

       Вовк у лісі виє: у-у-у…

       Змія листям шелестить: ш- ш- ш..

       Гуска у дворі  сичить : с- с- с- …

       Левеня мале ричить: р- р- р-…

 8 . Гра « Переставлянка ».

Переставте  літери  і знайдіть зайве слово(група отримує бал)

ОЛСН,ЕВЛ,БУД                     ИГТР,ВВКО,РИС

9.Розгадування ребусів. Чим відрізняються ці тварини?
(Комахи , птахи та звірі)


                                         

10.Встановлення типу живлення тварин:

      - Взимку спить ,літом бринить.

         Понад садом літає, солодку росу збирає.   

     

Бджола –       травоїдна.


-  Влітку – сірий , взимку – білий .   

                  
  
    Заєць - травоїдний.

-Влітку наїдається ,а зимою висипається.

                          Ведмідь – всеїдний.

-        Прийшла кума із довгим віником на бесіду із нашим півником.



              Лисиця – хижак

-       Повз дубочок котиться гострий клубочок.

 Їжак-хижак

 - Які це тварини? (дикі)

11. Вправа «Актори»

Діти співають пісню «Два півники»(як лисичка,як зайчик,як ведмідь)

-        Назвіть тварин з пісні.

-        Які це тварини?(свійські)

12. «Впізнай за ознаками»

Про кого так кажуть?

-         Хитрий ,як…(лис)

-         Неповороткий,як…(ведмідь)

-         Полохливий,як …(заєць
 )                    

-         Упертий ,як…(осел)

-         Роззявив рота,як…(ґава)

-         Щебече,як…( соловей)

13. «Чемпіони тваринного світу»

- найбільший птах(страус)

- найбільша тварина(кит)

- найменший птах(колібрі)

- птах, який гарно плаває, але не літає(пінгвін)

- чемпіон по щелепам (крокодил ,гієна)

- найвища тварина(жирафа)

- найсильніші тварини у світі(мураха)

14. «Зоологічне лото».

Діти отримують картки з зображенням тварин  ,утворюють

групи «птахи», «комахи», «звірі». Імітують рухи тварин під музику.

15. Сторінками «Червоної книги ». Захисники тварин роблять висновки,чому  потрібно захищати тварин.

16. «Цікаво  знати пам’ятники тваринам»

 - Гусям -у Римі ,бо зчинили гамір,коли ворог наближався.

 - Голубу –в Парижі за те ,що приніс звістку про аварію підводного Човна під час 2 світової війни.

             - Дельфіну-в США за те ,що допоміг встановити зв'язок між       глибоководною та наземною  станцією .

         - Слону - в Кенії за працелюбність.

        - Коню – в Швейцарії, в Женеві .

Підсумок уроку

-         Заповнений лист – схему відправимо до Африки .

-         Учні  підраховують бали та отримують оцінки.

-         Щонайбільше запам’яталось на уроці?

-         Що сподобалось?

-         Яку професію ти обрав би,щоб врятувати тварин?

-         Діти виконують пісню Кота Леопольда :

       …Я душой влюблен  в голубой небосклон,

         В листья и в траву, в каждого зверька.

             Ласково жмурится солнце золотое,

               Весело плещется синяя река!




Немає коментарів:

Дописати коментар